jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

An explosion in the number of privately owned cars from 1950 to 1960 was due to what
When a patch of land is cleared in a tropical rainforest, the vegetation is often burned to enrich the soil with nutrients from the burned plant material. What
How do Islamic terrorists justify their violent actions? A. They believe they have "just cause." B. They demonstrate the evils of Western culture. C. They don't
what is the main interference that can be drawn from Voltaires book treatise on toleration
Based on specific osha definitions of workers and their roles, every person working at a construction job site should be _____.
the author uses the not only construction in line 1 to
Describe two ways blood is helped back to the heart in veins. mention relevant body systems.
Retinol, cholecalciferol, tocopherol, and phylloquinone are all names of what? water-soluble vitamins fat-soluble vitamins antioxidants
Complete the analogy benefit :advantage :: gradual:
An aqueous solution of ____ will produce a basic solution. a. nh4clo4 b. kbr c. nacl d. na2co3 e. nahco3