awsomekid3533 awsomekid3533
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for .96. find the cost of 7 banana

Respuesta :

lbarmoy
lbarmoy lbarmoy
  • 03-05-2018
The cost of 7 bananas would be 0.84.

If you divide .96/ 8 you get .12, so .12*7 is 0.84.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
Each banana would cost $0.12 and 0.12 x 7 is $0.84
Answer Link

Otras preguntas

Maria quiere que yo le blank mi numero de telefono
which one is greater (-5)^10 or 5^9
five times a number added to -4, subtracted from twice the sum of eight times the number and 7
Which algebraic expression is equivalent to
What is the capital city of burundi?
What was the sign to jeanne of how to corss what she called intangible barriers?
Just what do we need to know about milk cheese and other dairy foods
please help Find the slope of each line
Gross Domestic Product (GDP) includes _____. exports, but not imports imports, but not exports exports minus imports
The state sales tax rate is 4.75% Harold would like to buy a shirt with a sales price of $20. If Harold buys this shirt how much would he pay for sales tax