Seudónimo Seudónimo
  • 02-05-2018
  • Mathematics
contestada

20 points! I really need your help here.

20 points I really need your help here class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-05-2018
find the volumes  og each  box

Single serving box = 1/2 * 7 *3 * 9 =  94.5  cm^3

Family size = 1/2 * 8 * 3 * 16 = 192 cm^3

Find the cost by unit volume:-  single costs 1.25 /  94.5 = 0.013228 
 family costs 2.5 / 192  0.01302

So the family bar costs less by unit volume  and is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

What does it mean to call someone a “Benedict Arnold”?
The area between bar lines
Use two unit multipliers to convert 32 square millimeters to square centimeters. Will somebody thoroughly explain this to me? Thanks a million.
What was a RESULT of Justinian's attempt to reunite the eastern and western halves of the old Roman Empire? The effort was a complete failure. All of the wester
Which of the following words best describes Africa? A. Country B. Continent C. Desert D. River
How would you prepare 250 mL of a 6.0M NaNO3 solution from a 15M NaNO3 solution?
State programs such as education, transportation, and public safety are implemented by which branch of government? A.judicial B.legislative C.executive D.federa
IS orange juice a solid liquid or gas and why
Caitlin has 4 3/4 pounds of clay . She uses 1 1/10 pounds to make a cup ,and another 2 pounds to make a jar , how many pounds are left write an equation
Which was a result of Europe’s settlement of North America?