daphneg daphneg
  • 04-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 12 ounces cost 0.80 how many ounces of the soft drinks could you buy for 2.40

Respuesta :

noahlees2007 noahlees2007
  • 04-04-2018
Well you should first divide 2.40 by 0.80 well 8 goes into 24 3 times so so now you multiply 12 by 3 so the answer is 36

Hope This Helps!
Answer Link

Otras preguntas

Hannah has a biased coin. She is going to throw the coin once. The probability of getting heads is 0.7 Work out the probability of getting tails.
Please solve this sheet.
which of the following ideas did republican speaker of the house, newt gingrich, emphasize in the elections of the mid-1990's
Directed pressure causes
is the paint on ORIGINAL adidas superstar splash repousse??
john scopes , the defendant in the 1925 scopes trail , was
Why was Head Start important in the history of teacher aides? A. It helped recruit white women and men to act as role models. B. It was one of the first progra
Which food combination contains the most salt and sugar? A-a burger and cola B-cereal and milk C-pasta and juice D-salad and soup
which of the following is an example of Asian influence in Middle and South America? A) chifa B)reggae C) haciendas D) vaudou
The amount of mass an object has per its volume is known as ___________. Select one of the options below as your answer: a. pressure b. weight c. density