Gabby01211
Gabby01211 Gabby01211
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?

Respuesta :

amandakeener
amandakeener amandakeener
  • 02-04-2018
5($5.35) + 9($3.45) = $57.80
Answer Link
homeschoolfam homeschoolfam
  • 02-04-2018
5.35 times 5= 26.75
3.45 times 9= 31.05
Add:
 31.05 + 26.75 = 57.80
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

what is the greatest common factor of 98 and 42?
Which of the following authors did not deal with the issue of race relations or civil rights? Martin Luther King Frank Herbert Harper Lee Alex Haley
In studies scientists have found that the level of carbon dioxide has increased. What is an explanation for this? A. volcanoes erupting B. humans use of fossil
Please Help :)))) Read the following sentences and answer the question that follows: All at once, pandemonium broke loose. ______________ the marching band came
What is the definition of Public Health ?
Why did the United States government spend money to improve the national highway system? How did the building of this system affect South Carolina’s economy?
Which soil horizon is located closest to the earth's crust? O horizon A horizon B horizon C horizon
Evaluate. 2.3+3.7-2 --------------------- 27.5-4*5.625 My guess, via using a calculator: 4 ---------- 132
Which of the following types of organelles are most important in providing a cell with energy
show me how you solve this equation?