chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

If a train travels 600 km in 8 hours, what is its speed in km/h? (Enter the value only; no unit.)
Which phrase best completes the diagram?
Mention human practices that may lead to harmful effects to the environment​
brainliest to correct answer please help
the branch of psychology that focuses on how the brain and other bodily systems influence human behavior is known as?
Bad Luck for Beat Patrol The rock group 'Beat Patrol' may soon have to end their career as musicians. Their first album sold 128 thousand records. Their second
please help me I will mark you as Brainlist ☺️​
What is a fraction? And how do they work?
!!HELP PLEASE ILL GIVE BRAINLEST !! The chemical formula for water, H2O, means that each water molecule contains a) two hydrogen atoms and zero oxygen atoms.
If i had 108,475 and I multiplied that to 123,567 how much is it Also who know's How to Rp? Anime to be exact if not then please don't answer