grawls1010 grawls1010
  • 04-02-2018
  • Mathematics
contestada

Bagels cost $2.40 per dozen. How much will it cost to buy 3.5 dozen of bagles HELP I NEED IT NOW

Respuesta :

mherbe734 mherbe734
  • 04-02-2018
it will cost 8.40 cents
Answer Link
aliciasarak
aliciasarak aliciasarak
  • 04-02-2018
Easy, you must multiply  3.50  by 2.40 to get a product of $8.40 for three and a half dozen!!  All of this is because $2.40 for 12 bagles so first you multiply  2.40 by 3.00 to get 7.2 then you must multiply 0.5 by 2.40 to get 1.2 then add that to your previous answer to then get a final answer of $8.40!!
Answer Link

Otras preguntas

how do you do this one? :/
Name the process by which small amounts of fluid are taken into cells.
Write each Percentage 2 different ways. (Decimal and Fraction) 10% 1%
Find the Measure of A (please show work)
anyone want to play truth or dare with me​
Why is the loss of self-esteem from emotional abuse so devastating to young children?
Can we cover the earth with one mole of pennies?
HELP PLSS, WILL REWARD BRAINLIEST!!!! THANK YOUUU How does the Southern Pacific coast of Mexico contribute to the economic growth of the country?
Would sodium bond with potassium (atomic number 19)? Why or why not?
a) Identify ONE similarity between the economic factors that encouraged trade on the Silk Road and the Indian Ocean trade networks in the period from 1200 to 14