23hardinc 23hardinc
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

if 3 3\4lbs of candy cost $20.25, how much would 1 lb of candy cost

Respuesta :

ogang0522 ogang0522
  • 02-01-2018
3 3/4 =3.75
20.25 divide 3.75 = 5.4
one pound of candy costs 5.40
Answer Link

Otras preguntas

Beowulf must battle Grendel with his bare hands because
How is the modern era similar to the classical era? A. Both eras were strongly influenced by civilization that became "superpowers." B. Both eras were periods w
Which of the following describes a major difference between the Ottoman and Byzantine empires during the 1400s? A. Each empire possessed a weak military. B. Eac
Where was the 1979 nuclear power accident that occurred near Harrisburg, PA? a. Three Mile Island b. Love Canal c. Buffalo Creek d. Michigan
Color 3 part red 4 blue 1 green what fraction of the color is red
what is the ratio to feet on a measuring tape
Simplify -(6m - 9n) =
What was the result of the election of 1800? A.Two men of different political parties had to serve with one another as President and Vice President. B.John Adam
Antonia and Carla have the same percentage of green marbles in their bags of marbles. Antonia has 4 green marbles and 16 total marbles. Carla has 10 green marbl
The height of a door is 210 cm. Darren is 5/6 of the height of the door. What is Darren’s height?