alexthemathman alexthemathman
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

Jordan paid 11.20 for 5 pears and 6 peaches. The cost of 3 pears is as much as 2 peaches.

Respuesta :

Cojoxo Cojoxo
  • 02-01-2018
Let pears = x and peaches = y

5x + 6y = 11.20
3x = 2y

3x = 2y so rearrange --> x = 2y/3

Sub that into 5x + 6y = 11.20

5*2y/3 + 6y = 11.20
10y/3 + 6y = 11.20
10y/3 + 18y/3 = 11.20
28y/3 = 11.20
28y = 11.20*3
28y = 33.60
y = 33.60/28 = 1.20 so 1 peach costs 1.20

now use this in 3x = 2y

3x = 2*1.20
3x = 2.40
x = 2.40/3 = 0.80

A pear costs 0.80 and a peach 1.20



Answer Link

Otras preguntas

Square root 2 is between 1.4 and 1.5
Write a pair of numbers such that the value of the 7 in the first number is 1000 times the value of the 7 in the second number, and the value of the 3 in the fi
Square root 2 is between 1.4 and 1.5
what is 18 24ths as a fraction when simplifying to its lowest terms?
write the word form for 3,152,308,726
Which event in history is seen by many people as the beginning of the Great Depression?
Whats the answer to 1/5x=121 x=?
what is the relationship between the values of the 4s in 4,438
how do you write 35.2 in word form?
What is the answer to 7- 5/3c=22