alyssaorosco05 alyssaorosco05
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells American cheese for $3.89 per pound about how much would a dollar in 1.89 pounds of cheese cost

Respuesta :

springwilliams0
springwilliams0 springwilliams0
  • 03-12-2017
to find the answer you need to figure out what to pultiply times one pound to get 1.89 pounds. which would be 1.89. 
Since 1 pound is 3.89
1.89 pounds times 3.89=7.35
so your answer would be 7.35
Answer Link

Otras preguntas

why is sound mechanical wave? long answer​
what type of rights are mentioned in the constitution under the right to edication​
Find the distance between the following points (1 , 6) and (13 , -3)
What does it mean for the energy levels in an atom to be quantized? Describe how this affects where electrons can be found.
She had already seen me. ( Change the voice) ​
Write a essay or a paragraph on how we spend our winter vacation
Help with number 23 plz. Plz...
need the answer now pls
If a person does not practice reading dictionary entries he or she will not learn the basic technical skills necessary for good comprehension
In what order do managers typically perform the managerial functions?