AlyssaMarie101
AlyssaMarie101 AlyssaMarie101
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A washer and a dryer cost $939 combined. The washer costs $89 more than the dryer. What is the cost of the dryer?

Respuesta :

irispineda963
irispineda963 irispineda963
  • 02-11-2017
The dryer cost $425 because 939 - 89 = 850 and 850 divided by 2 = 425.
Answer Link
mihir50 mihir50
  • 02-11-2017

The dryer cost $425 because 939 - 89 = 850 and 850 divided by 2 = 425 

Answer Link

Otras preguntas

Find the reciprocal of the number. Multiply to check your answer. 2 3/4 A. 2 4/3 B. 4/11 C. 11/4 D. 4/23
Scientists often do not know how animals can migrate to exact locations. True False
True or False: You may exceed the speed limit when passing another vehicle.
Find both unit rates. $96.88 for 8 pizzas A. $12.11/pizza and about 0.08 pizza/dollar B. 12.11 pizza/dollar and about $0.08/pizza C. $96.88/pizza and about
Am I correct ? ( √2 - √3 )² =1 - √2
which character from beowulf best exemplifies hubris
Jade and five friends have three oranges taste share at the orange is equally how much of an orange did jaden have friends get
What major impact did the Protestant Reformation have on the Catholic Church?
Solve the system using elimination. -8x-9y=-26 10x-y=8 And as always the golden rule, show your work!!! Thank you!! :D
Which word set completes the analogy? marble : round :: leaf : tree brick : rectangular stone : rock porous : sponge