aaronestarling6
aaronestarling6 aaronestarling6
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 3-cup bottle of dish soap costs $5.28. What is the price per fluid ounce?

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 02-11-2017
1 cup = 8 fluid ounces
3 cups = 24 fluid ounces

To find the unit price, divide the price by the number of fluid ounces.
($5.28)/(24 fl oz) = $0.22/fl oz
Answer Link

Otras preguntas

Which event in history is seen by many people as the beginning of the Great Depression?
How do you write 4.293 in expanded form?
word form for 600,000+80,000+10
How do you solve this problem 9a+10(6a-1)
What factors shaped American imperialism?
Write a pair of numbers such that the value of the 7 in the first number is 1000 times the value of the 7 in the second number, and the value of the 3 in the fi
What is the estimate for 403,446+396,755 help please
Why is it helpful to write numbers in different ways
3ax-n/5=-4 solve for x
What is the value of the digit 2 in the number 9,642