kimb4 kimb4
  • 01-11-2017
  • Mathematics
contestada

a slab or ribs at the butcher costs $4.55 per pound how much will it cost if you buy 3.5 pounds of ribs round to the nearest penny

Respuesta :

chwalex1234 chwalex1234
  • 01-11-2017
15.93 because 4.55 times 3 and (4.55/2) so you'll end up with 15.93
Answer Link

Otras preguntas

The civil rights act of 1965 primarily focused on the issue of
Which type of lodging is most economical? hotel motel hosteria albergue
simplfiy plz i need help to simplify this problem with steps would be great thanks in advance
True or false during a scientific experiment, the control group is used to directly test or measure the consequences of a variable in the study
While on vacation, the Jacobson family drove 312.8 miles the first day, 177.2 miles the second day, and 209 miles the third day. About how many miles did they t
Why can you multiply unlike terms but not add them?
Name a common greenhouse gases containing only hydrogen and oxygen
Write a conditional that multiplies the value of the variable pay by one-and-a-half if the value of the boolean variable workedovertime is true.
1. What does the word star mean when used in films and education?
True or false replication is the cellular process that copies dna prior to cell division true or false