kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

I need help with finding the answer of 21 laps in 7 minutes
Why did earlier historians consider the Medieval Period the "Dark Ages"?
what fraction of two pounds is fifty pence?
La ce distanta de la suprafata Pamintului intensitatea cimpului sau gravidational este egala cu 1 N/kg ? Va rooogggg .. ofer 21 puncte !!!
The ocean contains many plants and protists that can make their own food. What do these organisms get by living near the surface that they cannot get in deep wa
A coat that originally sold for $369.00 is on sale at a 40% discount? How much will you pay for the coat?
three times a number is 42. What is the number?
Do natural numbers have multiplicative inverse
what method of tackling discrimination did martin Luther king used?
What other property of the object increases as well?