ItzShadowYT ItzShadowYT
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

a certain type of nuts are on sale at $0.35 per pound tamara buys 2 pound of nuts how much will the nuts cost

Respuesta :

SL08 SL08
  • 03-10-2017
those are some cheap nuts, i would advise her not to buy them because if they're that cheap something might be wrong with them.

anyways,
.35*2 = .70

2 pounds of nuts will cost $0.70
Answer Link
hyene hyene
  • 03-10-2017
Ok so you’ll have to multiply $0.35 with the amount of pounds she buys, so $0.35 x 2 pounds. Which will give you $0.70 worth of nuts
Answer Link

Otras preguntas

When two atoms of an elemnt with an atomiv number(9)combine together,. Bond is formed.
1.2 Show in TWO ways the influence of values on the choice of goals you set for yourself. (2x2) (4)
What is the best english translation for dedicant?.
What, according to Nixon, has caused him to change his mind about “persevering”?
Select the correct answer. Which expression is equivalent to the given expression? (4xy^3/x^2)^2 A. 16y^6 B. 16y^5/x^2 C. 16x^2y^5 D. 16y^6/x^2
Hello I need help with this question
please help and explain and i will give brainly
Please help me with this please and thank you please actually help me
PLS HELP ASAP!!..........................................
Please help*extra characters* ​