maxineodom2003ovxge6 maxineodom2003ovxge6
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

Jacob, Kylie, and Manuel each bought a sandwich and drink. The total bill to $21, and each drink cost $2. Of each sandwich cost the same amount, what is the cost of one sandwich?

Respuesta :

Zachary101234
Zachary101234 Zachary101234
  • 02-10-2017
We know that each drink costs 2 dollars. and there is 3 people. 2*3=6  
21-6=15 

15/3 = 5

1 sandwich costs 5 dollars! (thats a lot) 
Hope this helps you
Answer Link
Slothicorn13
Slothicorn13 Slothicorn13
  • 02-10-2017
1 sandwhich : $5
Cause the 3 drinks that equals $6 and $21 - $6 = 15 and 15\3 people is 5
Answer Link

Otras preguntas

Your cell phone bill just arrived. Your plan only allows you to send and receive 130 texts per month, but you sent and received 268 texts. Your plan charges you
How does Chaucer describe the Pardoner?
Leia o boxe a seguir e depois identifique na tira abaixo, de Laerte, uma situaç?o de gerundismo. Proponha outra forma de construç?o de enunciado, de modo que es
What three things were important to George Washington’s during his presidency?
What is the answer ​
Why was farming difficult in ancient Greece? A) The land was desert-like and it never rained. B) There were no farmers in ancient Greece. C) There were many mou
2 fields of a state park are 1,200 meters from each other. On a map the 2 fields are 8 cm apart what scale is the map using
What would be the probability of selecting a rectangle from the set of squares?
What is the answer ​
Public speaking and composition writing are very similar forms of communication. True False