starbucks3881 starbucks3881
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

Ribbon is sold by the yard. if the cost is $2.79 per yard, how much does the ribbon cost per inch?

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 13-09-2017
To solve this we first use the concept that 1 yard = 36 inches. Taking this fact we now setup the expression of $2.79/yard * (1 yard/36 inches) to convert yards to inches in the denominator. The final price of the ribbon per inch is $0.077/inch and rounding to nearest cent gives us $0.08/inch.
Answer Link

Otras preguntas

how can we separate the mixture of water and sugar.how?explain​
A pulse is felt: * 4 points O when a wave of pressure is created by the heart as it forces blood into the arteries. Ο Ο o o on any part of the body where a larg
1,927 is a .... A. whole number only B. integer and a rational number C. rational number only D. Natural Numbers, Whole Numbers, Integers, Rational Numbers
Which of the following is an ionic compound? Select one: a. H2S b. NH3 c. I2 d. KI e. CCl4
five benefits of conserving wildlife​
Where is DNA found in a eukaryotic cell? Where is RNA found in a eukaryotic cell?
Let f be a function. Use each statement to find the coordinates of a point on the graph of f. f (5) = 9
if I get $154 and they increase it by 5% how much have they increased ​
Which of the following is a factor of 6x^3 + 6? A.x-1 B.x+1 C. x2 - 2x + 1 D.x² + x + 1
Find the slope of the line passing through the given points using the slope formula. Describe the slope as positive, negative, zero, or undefined. (−5, −17) and