sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

Which best explains why Sunjata is considered an epic poem? a. It does not contain a hero b. It tells a long narrative story c. It contains many short poems d.
Is a persons DNA to be more similar to the DNA of his or her biological parents or to the DNA of one of his or her first counsins? Explain your answer.
an important long-term result of the crusades in the middle east was
When is the product of two integers less than or equal to both of the two factors?
how to round 43 to the nearest ten
what is 10 to the 3rd power x n = 630
what was the battle cry of the colonists
can you express 9/9 as a mixed number why or why not
I'am thinking of two numbers. The difference of the two numbers is 36. Their sum is 286. What are the two numbers?
Find two consecutive numbers whose sum is 117