joli2020
joli2020
03-08-2017
Mathematics
contestada
Please explain your answer
Respuesta :
texaschic101
texaschic101
03-08-2017
3.57 / 14 = 0.255 = 26 cents per oz
2.04 / 8 = 0.255 = 26 cents per oz
Both cost the same per oz <=
Answer Link
michaelray560
michaelray560
03-08-2017
The answer is C
take 3.57/14 to find the price for one ounce
Repeat 2.04/8
The answers are the same meaning that they both cost the same per ounce
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 77+ )
Otras preguntas
Of the following, which theory is most aptly associated with Aristotle? A. deontology B. utilitarianism C. ethics of care D. virtue ethics
In "The Open Boat," Stephen Crane shows that man projects his own fears on nature, while nature remains indifferent. Which two parts of the excerpt reflect this
Find three consecutive integers whose sum is 60.
PLEASE HELP I NEEED HELP ASAP
A firecracker breaks up into two pieces, one of which has a mass of 200 g and flies off along the x-axis with a speed of 82.0 m/s. The second piece has a mass
A company introduced a much smaller variant of its tablet, known as the tablet junior. Weighing less than 11 ounces, it was about 50% lighter than the standard
How do you solve -3=1+5v+1
A consulting firm had predicted that 30% of employees at a large firm would take advantage of a new company Credit Union, but management is skeptical. They felt
Read the paragraph below and search for the fourteen nouns. Write the nouns in the spaces provided. When Cassandra left for work, she was thinking about all th
Cacodyl, which has an intolerable garlicky odor and is used in the manufacture of cacodylic acid, a cotton herbicide, has a mass percentage composition of 22.88