jeancalixteosmi4941 jeancalixteosmi4941
  • 03-08-2017
  • Business
contestada

If a donut shop sells a dozen donuts for $6.00, what would the cost of 9 donuts be at the same rate?

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-08-2017
To solve this question, first we need to find out the price of a single donut.

12 donuts = $ 6.00
1 donuts = $6.00 / 12

1 donuts = $ 0.50

After that, we just need to multiply the price for a single donut with the required amount (9), which will be:

9 x $ 0.50 = $ 4.50 . . . . for 9 donuts



Answer Link

Otras preguntas

I need help with this
How do you know the kingdom of heaven movie is set in the Middle Ages ?
Find the derivative of the function below in two ways. F(x) = x − 5x x x (a) by using the Quotient Rule F'(x) = (b) by simplifying first F'(x) = (c) Which metho
3. What causes an earthquake to begin?
Microburst What is the correct answer
Who said,"Have you got leave yo go to shrify today?" in romeo and juliet
The diameter of a circle is 7 cm. Find the circumference to the nearest tenth
What prevented the spread of Hinduism from India to China in ancient times?Hinduism requires that its followers live near rivers.People in China were at war wit
The depression that followed the Panic of 1837 lasted for about ___ years. eight fifteen two five ten eight is wrong because I already tried it
Suppose a child screams continuously until his parents buy him a new toy. The new toy would be _____ of the child's behavior of screaming.