giannamercado49
giannamercado49 giannamercado49
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

3 dozen can of tomatoes paste cost $5.76 write the cost as a rate using cents per can

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
3 dozen = 12 x 3 = 36 cans

$5.76 / 36 = $0.16

answer
it cost 16 cents per can
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
($5.76/3d)(d/12c)=$0.16/c

So the rate is 16 cents per can.
Answer Link

Otras preguntas

Do jobs no you have work experience?
The Department of Health finds that the cases of new meningitis infections in NYC for 2017 are at the same level as 2016 (average). The epidemiologist states me
Species become extinct when they cannot survive changing conditions. Describe some human activities that have changed conditions, resulting in high rates of ext
How is everyone coping with the pandemic?
PLEASE HELP ASAP Solve each of the following equations. Show the solution set on a number line. Check your answers. |7–2r|=5
25 points this time. i dont have enough for another 50.... No incomplete answers. pick one phrase like " historical time periods" from the assignment and I'll b
Which example uses an in-text citation correctly, according to MLA standards? O A. According to animal rights activist Lorena Hernandez, an animal "feels as muc
Kate decides to issue cash dividends on both the common stock and the preferred stock. Currently there are 50 outstanding preferred shares and 500 common shares
Write the program to compute how many gallons of paint are needed to cover the given square feet of walls. Assume 1 gallon can cover 350.0 square feet. So gallo
Will Give Brainliest, answer ASAP x= y=