cori2 cori2
  • 01-05-2015
  • Mathematics
contestada

jack bought 3 protein bars for a total of $4.26 which equation could be used to find the cost c on dollars of each protein bar

ⓐ c\3= 4.26
ⓑ c\4.26=3
ⓒ 3c= 4.26
ⓓ 4.26c=3

Respuesta :

bananakickihkim
bananakickihkim bananakickihkim
  • 01-05-2015
Answer: (C)

Solution: 
Jack bought 3 bars for $4.26 thus the cost of each bar can be defined as:

[tex]c = \frac{4.26}{3} [/tex] ⇒ [tex]3c = 4.26[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

true or false ? More revolutions took place in Europe in 1848 than any other year from 1815 to 1859
Solutions of ammonium sulfate and barium chloride are mixed.
Which statement describes the definition of a function?
What does irony add to the story "Lamb to the Slaughter?" i will give brainliest​
- 115 - 5x = 9x + 193 HELP ASAP PLEASE
Read the following passage from The Pickwick Papers by Charles Dickens: "On either side, the banks of the Medway, covered with corn-fields and pastures, with he
Find tan(B) in the triangle
The land east of the Appalachian Mountains was acquired as a result of the Civil War is true or false?
please help fast like rn if u can
Find the total amount in the compound interest account. ​$1510 is compounded daily at a rate of ​8% for 7 years. Let 1 year 365 days.