HELPME1123 HELPME1123
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

You had $20 to spend on seven avocados. After buying them you had $6. How much did each avocado cost?

Respuesta :

patrickcavaleri
patrickcavaleri patrickcavaleri
  • 02-05-2017
They each cost 2 dollars

Answer Link
Homeworkslayer69
Homeworkslayer69 Homeworkslayer69
  • 02-05-2017
$20 - $6 = $14 so she spent $14 on avocados. if she bought 7 of them, each avocado would equal the same amount so 14 ÷ 7 = 2

so she spent $2 on each avocado.
Answer Link

Otras preguntas

Which value of x makes the expression undefined 2x-32-x
Help please =) What is the slope of the line –6y + 2x = 18 in simplest form?
Each day that a library book is kept past its due date, a $0.30 fee is charged at midnight. Which ordered pair is a viable solution if x represents the number o
What is the slope-intercept equation of the line if the y-intercept= (0,2) and the slope= -1/4 ?
In A Midsummer Night’s Dream, Shakespeare creates tension within a group of four young lovers by creating a situation in which their love is
What is terracotta warriors texture and colour ?
Binary fission is the most common form of reproduction in _____.
4x squared + 7x +2=0 use quadratic formula
Which gas makes up 78 percent of Earth’s atmosphere? oxygen nitrogen hydrogen carbon dioxide inert gases
What is 100 to the 20th power called?