susanmaher susanmaher
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

Hannah buys 2 1/2 lbs of dried fruit for $1.50. How much is she paying for one pound of dried fruit?

Respuesta :

hannahroy66 hannahroy66
  • 01-05-2017
$.60 a lb.
Just divide $1.50 by 2.5lbs. 
Answer Link

Otras preguntas

If f(x)=3-2x and g(x)=1/x+5, What is the value of (f/g) (8)?
When two dice are rolled, 36 equally likely outcomes are possible as shown below. (1, 1) (1, 2) (1, 3) (1, 4) (1, 5) (1, 6)
Jill and Mary are selling cheesecakes for a school fundraiser. Customers can buy pecan cheesecakes and apple cheesecakes. Jill sold 6 pecan cheesecakes and 14 a
Which assessment finding for a client who is experiencing pontine myelinolysis should the nurse report to the healthcare provider?
Match the philosopher with his ideas, achievement, or events in his life. Aristotle
Suppose you are finding 296 divided by 4 using partial quotients. Is 50 or 70 a more reasonable partial quotient? Explain.
what is the slope of the line
Stacked cups are to be placed in a pantry. one cup is 3.25 in high
Express each rate as a unit rate. 8 tomatoes for $2
Why are early election polls so misleading? a. Not all candidates are in the election race. c. They are not covered by the media. b. They primarily measure name