Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

Which volcanic material would most likely be produced by a violent eruption?
Using what you learned on alphabet agencies, find at least three other agencies that you think the supreme court ruled illegal with the NRA and the AAA. State w
A 1,595 deposit for 10 years at a simple interest rate of 8% Interest: Total value:
Describe the relationship between moss and large trees.
What is the mean of -3, -8, 12, -15, 9
Write a balanced equation for the double replacement neutralization reaction described using the smallest possible integer coefficient. A reaction occur when ad
What is MOST LIKELY the reason the author included information about animals moving from sea to land 300 million years ago?
In isosceles triangle RST below, What is the value of y
What effect does Dali’s visual illusion in swans reflecting elephants have on the viewer?
Which set of transformations would prove triangle QRS ~ triangle UTS