MelisI52401 MelisI52401
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles. he buys 3/8-lb bag of peanuts for 1.20$

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles he buys 38lb bag of peanuts for 120 class=

Respuesta :

SosaiaQ10268 SosaiaQ10268
  • 03-11-2022
[tex]\begin{gathered} \text{price of }\frac{3}{8}lb\text{ is}\Rightarrow1.2\text{ \$} \\ So,\text{ price of 1 unit is}\Rightarrow1.2\times\frac{8}{3}=32\text{ \$} \end{gathered}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Find the answer when you substitute the letters with k = 14 and d = 5 in the equation. -5d - 7k.
7times as many as 3,073
PLEASE HELP Martin Luther has always been a controversial figure. Catholics and Protestants have told very different versions of the story of his life and work
The closing balance of jubilee traders Inc trial balance is
Read this passage from Through The Looking-Glass. This time it was a White Knight. He drew up at Alice’s side, and tumbled off his horse just as the Red Knight
.Write 784,229 in expanded form
Describe the pathway in a eukaryotic, somatic cell, from DNA to extracellularly secreted protein. Include detailed descriptions of each mechanism, process, loca
To what extent did the French, Haitian and Columbian embody Enlightenment ideals?
What is another question determine the author purpose?
what kind of figurative language is in this poem? Please explain. Here further up the mountain slope Than there was ever any hope, My father built, enclosed a s