wgfznkpy8x wgfznkpy8x
  • 02-09-2022
  • Mathematics
contestada

A store sells 12 cans of nuts for $30 how much would it cost you to buy seven cans of nuts

Respuesta :

gogibear702
gogibear702 gogibear702
  • 02-09-2022

Answer: $17.50

Step-by-step explanation:

30 divided by 12 equals 2.5 therefor you would multiply 2.5 by the number of cans purchased, in this case 7.

Answer Link
livelovesosa247
livelovesosa247 livelovesosa247
  • 02-09-2022

$17.50

Step-by-step explanation:

You first divide 30 by 12, which is equal to 2.5, so then you multiply 2.5 by 7 because it is the amount of cans you're buying (2 x 7 = 14) (0.5 x 7 = 3.5). So the answer is 17 dollars 50 cents or 17.5.

Answer Link

Otras preguntas

What is the sum of a seven-term geometric series if the first term is -2, the last term is -31,250, and the common ratio is -5?
How many moles are equal to 8.44 x 1023 atoms of sulfur? Round your answer to three decimal places. Hurry please.
You want to stain the lateral faces of the wooden chest shown. Find the area that you want to stain in square inches. A cube-shaped wooden chest with side edges
Energy from the sun drives the _ of the water from the ocean surface. As the air moves up the west side of the mountain, the water vapor cools and undergoes _ .
Which equation can be used to determine the value of x? (3x + 18) = 93 All of these (3x + 18) + 93 = 90 (3x + 18) + 93 = 180 None of these
23h−13h+11=8 please help me
what is the Intellect of Tang, Song, Mongols and Ming? please help asap I will give brainiest
Which angles are adjacent?
would be great if someone can help with this.
PLEASE FAST!!!! WILL GIVE BRAINLIEST!!!