Okayitsmejaz Okayitsmejaz
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

Sally buys 2 1/2 pounds of bananas for $1.50.How much is she paying for one pound of bananas?

Respuesta :

yarisbelarocho yarisbelarocho
  • 03-02-2017
For 1 pound she paying    $0.60
Answer Link

Otras preguntas

The cost for n students to attend a workshop is 7n+12 dollars. What is the cost,in dollars for  students to attend?
A car travels at 65 miles per hour. Going through construction, it travels at 3/5 this speed. Write this fraction as a decimal and find the speed
A jar contains 133 pennies. a bigger jar contains 1 2/7 times as many pennies. what is the value of the pennies in the bigger jar?
What factors add to get -18 and multiply to get 75?
How to calculate 100MB at 56 Kbps to transfer time?
What is the function of the bumpy pads on a Tasmanian devil paws
Is there DNA in our food? How do you know?
Simplify the expression. [90 – (12 + 13)](15 ÷ 3)
The cost for n students to attend a workshop is 7n+12 dollars. What is the cost,in dollars for  students to attend?
How would you describe the human features of a place?