MarcEmGamingYT
MarcEmGamingYT MarcEmGamingYT
  • 03-02-2017
  • Spanish
contestada

Use the following grocery store ad to select the correct answer.
¿Cuál es el precio de un pepinillo y dos libras de pan?

Use the following grocery store ad to select the correct answer Cuál es el precio de un pepinillo y dos libras de pan class=

Respuesta :

juanjoesgarza juanjoesgarza
  • 03-02-2017
pan $1.50 y el pepinillo $1.00
the answer is a).
good luck
Answer Link
Sithurism
Sithurism Sithurism
  • 04-02-2017
The answer is A, el precio de un pepinillo y dos libras de pan es $4.00. The pickle (pepinillo) is $1.00 each, and it cost $1.50 per pound (libras) of bread (pan). Since it is asking for two pounts, 1.50 * 2 is 3.00. 3.00 + 1.00 = 4.00. Therefor, it cost $4.00 in total.
Answer Link

Otras preguntas

Genetic variability is the most important result of what
If you think positive thoughts hard enough, your dreams will come true. 1,T 2.F
The Monroe Doctrine (1823) COULD have been used in response to which of these events? a. the French invasion of Mexico by Napoleon III b. the secession of Sou
The British ended the opium trade to China in 1836. a. True b. False
Genetic variability is the most important result of what
If your business operates in more than one state or in a large area, it's a good idea to register the trademark with what organization?
How to write an essay?
Which social structure allows the government rather than individuals to own and control Industries
Which events take place in the light-dependent reactions of photosynthesis?
4) All of the following are sources of air pollution, EXCEPT a. chlorofluorocarbons (CFCs). b. heavy metals such as mercury. c. nitrogen oxides from automoti