ms934798 ms934798
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

Mrs. Ramiriz is making pies to sell at the local farmer’s market. It costs her $5 to make each pie, plus a one-time cost of $30 for baking supplies. She plans to sell the pies for $12 each. Which equation can be used to find the number of pies she needs to sell to break even?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-02-2017
5p + 30 = 12p <== ur equation.......p = number of pies

Answer Link

Otras preguntas

Given the names of these three enzymes proteases, DNase, RNase what reaction do you expect each one to catalyze
Ice is placed in hot water. What happens to the temperature of the ice and the water? A. The ice gets warmer, and the water stays the same. B. The ice get
what issue does Singāla ask the Buddha to help him clarify?
What are two expressions equivalent to -5/4x-3/4
Near the end of a marathon race, the first two runners are separated by a distance of 35.0 m . The front runner has a velocity of 3.25 m/s , and the seco
Evaluate each of the following expression |8|-|-4| -|-4|-|-1-14|
What has an x-intercept at 4 and a y-intercept at -2
find the perimeter to the nearest hundreth​
What type of quadrilateral is this?​
in your opinion, Who are the two of the most influential figures of early childhood education and why​