ka4ssR5oxandancher ka4ssR5oxandancher
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

If ten pounds of apples coast $4.90 what would be the price per pound

Respuesta :

xphenomx
xphenomx xphenomx
  • 03-02-2017
4.9 divided by 10 equals $.49 per pound
Answer Link

Otras preguntas

Why was the timing of the Bantu migration south and east from 2000 BCE to 1000 CE significant?
An airplane cruises at an altitude of 35,000 feet. It begins its descent at a rate of 1,200 feet per minute. Find a linear model in the form h(t)=mt+b where h r
Which table of ordered pairs represents a proportional relationship? Х 4 7 10 у 8 11 14 X 5 7 9 y 25 49 81 X у 13 6 10 14 ch 7 Х 3 8 13 у 6 11 18
Victoria filled up her car with gas before embarking on a road trip across the country. The car uses 1.75 gallons of gas for every hour driven, and after drivin
20 points. French. Complete my work plz​
Simplify by dividing negative three over eight divided by five over nine
Which of the following statements describe surge protectors and the purpose of using them? Check all of the boxes that apply. They protect hardware from damage
Help me ASAP didskdjdikdkdkd
Was the First Continental Congress successful? What was their purpose for meeting? Were their demands met?​
Explain how to create an equation with infinitely many solutions.