mone8sscBeSammybe mone8sscBeSammybe
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

Corn cost 2$ for 6 ears . carmen bought 24 ears of corn. how much did she spend?

Respuesta :

xphenomx
xphenomx xphenomx
  • 03-02-2017
2/6=x/24
6x=48
x=8 dollars
Answer Link

Otras preguntas

Ipe ( pronounced ee-pay ) is a Brazilian hardwood that can be used as a durable (and expensive!) construction material for decks, docks and other outdoor proje
When sunlight excites electrons in chlorophyll, what happens to them?
Which of the following best describes the US government? A. Executive rule B. Dictatorship C. Representative democracy D. Direct democracy
WILL GIVE BRAINESTIdentify one characteristic of exponential decay.
it costs $150 to be a member of a music club. A member of the club pays $5 per music lesson. A nonmember pays $15 per music lesson. How many music lessons must
Greta completed a mile race in 5 minutes . inez ran a mile in which each quarter mile split was 1 min 20 seconds which of the two girls had the fastes
The English Bill of Rights, which influenced the Declaration of Independence, established the idea that the power of kings and queens was limited. only the chos
How did Baron de Montesquieu’s beliefs differ from those of Thomas Hobbes?
is 3.6666.... a rational number? explain
What is the lowest fraction of 0.875cm