1GumiChan1
1GumiChan1 1GumiChan1
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

Jennifer had $24 to spend on five pens.After buying them she had $14.How many did each pen cost? (show work)

Respuesta :

sydc98sydc98
sydc98sydc98 sydc98sydc98
  • 03-02-2017
It would be $2.00. I got that answer by first looking at how much the pens were total, which was $10. Then, I knew there were 5 pens, so I divided 10 by 5, and got 2. I hope this helps! :)
Answer Link
ajflieger03
ajflieger03 ajflieger03
  • 03-02-2017
24-14=10 10/5pens= $2

Answer Link

Otras preguntas

Find ten rational numbers between -1 by 5 and 1 by 2 ​
_______and_______process help in balancing of carbon dioxide and oxygen in the environment​
A gas is enclosed in a confainer fitted with a piston of cross sectional area 0.10 the pressureof the gas is maintained in 8000 when hat is slowlh transferred t
How many kilos in 10 pounds
The classical view of social responsibility is that a for-profit organization's responsibility is ________.
help asap no wrong answers pls
no sooner had we climbed the mountain it started rainingthenandthereforethanwhich is the correct form​
The Cleveland City Cable Railway had a 14-foot-diameter pulley to drive the cable. In order to keep the cable cars moving at a linear velocity of 14 miles per h
We can use bond-line formulas to represent alkenes in much the same way that we use them to represent alkanes. Consider the following alkene: h5ch5e4 How many c
If the battery costs $75 and has a life of 300 charge-discharge cycles, what is the cost of the energy in dollars per kilowatt hour