aalti002 aalti002
  • 03-06-2022
  • Mathematics
contestada

Olive has raised $3,428 to buy toothpaste to place in care packages. Each tube costs $2. Abut how many tubes of toothpaste can she buy? Choose the best estimate.

Respuesta :

kalnguye
kalnguye kalnguye
  • 03-06-2022

Answer:

I think the answer is 1,714 tubes

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A person throws a tennis ball 6 m/s straight up. How long does it take for it to come back to their hand?
Masses in Motion a. Thermodynamics b. Geophysics c. Neurophysics d. Kinetics
About how thick is the biosphere ?
what is 5.5 as an improper fraction?
The Minoans inhabited the island of _____. Australia Crete Barbados Solomon
Scientists believe that early human beings may have originated in
What does it mean to write a word problem for anExpression tHat is three times as great as (15+7) Then write the expression
Solve for X 4X-(9-3X)=8X-1
When does the Narrative of Sojourner Truth take place? A. After the Civil War B. Right after the Emancipation Proclamation C. Before the Civil War D. During
Discuss the tensions between England and Spain, explaining why Spain wanted war with England.