katiecrazygirl123
katiecrazygirl123 katiecrazygirl123
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Mr. Albertson bought 6 sandwiches for his family for $27. How much did he pay per sandwich?

Respuesta :

gamonse0 gamonse0
  • 01-06-2022
27 divided by 6 is 4.5
So your answer is $4.50 per sandwich
Answer Link
DarinaRM
DarinaRM DarinaRM
  • 27-06-2022
you have to do 27×6 , because you have six sandwiches and they are each $27. 27×6 is 162 , so mr. Albertson paid $162 for 6 sandwiches.
Answer Link

Otras preguntas

Please help I will reward brainly
What did most southern newspaper editors and business leaders consider the key to transforming the former confederacy into a "new south"?
The length of a rectangle is 4 inches more than its width. if the peremeter of the reactangle is 40, find the length and width
who helps me! Who know !
what was Common Sense?
Why are so many of our modern american buildings such as banks, schools, and courthouses built to look like greek and roman temples?
A baby was born with phocomelia-like syndrome. this is due to which drug taken by the mother during pregnancy?
What were the major criticisms of president franklin d. roosevelt's programs to combat the great depression?
which defines the term industrial revolution
Process where usable solutes are reclaimed by the body. a. filtration b. reabsorption c. secretion d. urination