Ashley0611 Ashley0611
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

A store sells packages of pencils.which package offers the best unit price

Respuesta :

staramarina
staramarina staramarina
  • 02-02-2017
The details of the packages are not posted, however I can tell you how to find the answer.

First determine how many pencils are in each pack.
Then divide the price of the pack by the number of pencils to find out which pack has the least cost per pencil. To put this in equation form:
[tex] \frac{Cost}{Pencils} [/tex]

Whichever pack has the least cost per pencil is the one that is the best priced. 

Answer Link

Otras preguntas

Which would be considered common knowledge?
HELP ME PLEASE Which diagram BEST represents the line of best fit for the scatter plot? Question 5 options: A) B) C) D)
MAJOR BIO HELP PLEASE There are four steps in bacterial conjugation. The second step is missing in this list. 1. Special sex pilus connects two cells. 2. 3. Eac
Which types of graphs are most appropriate for displaying categorical data?
Which of the following is an example of effective online searching? Question 17 options: A. Do a random keyword search on a search engine of your choice, browse
12,13,14,15 please help me
A yarn or fabric made from two or more different fibers
PLEASE HELP (: When analysts in Western cultures use the word fundamentalism in connection with the Middle East, they primarily mean the Islamic reaffirmation
How to do this problem in area
Choose one fraction that can be placed in both boxes to make the two comparisons true. 1 4 < 3 4 > A 1 8 B 3 12 C 1 2 D 6 8