kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

List two social groups the kkk was against
how to count a hours and minutes
Which climate zone tends to have cold winters and warm summers?
Read the narrative and determine the point of view: "As the teen walked along the beach with his mother, he knew he had to tell her the verifiable truth. He fi
What is the relationship between the securities and exchange commission and accounting standard setting in the united states?
State the number of degrees of longitude that separates New York City from Reno, Nevada, and the time difference, in hours, between these two cities
You drive 115 miles along a scenic highway and then take a 20​-mile bike ride. your driving rate is 33 times your cycling rate. suppose you have no more than a
The bell-shaped pattern that represents the frequency of intelligence test scores in the general population is called a:
What is the distance between abu simbel and the second cataract?
Why did mexican americans living in new mexico have no representatives in washington, d.c., to protect their interests answers?