CutieCutieCutie
CutieCutieCutie CutieCutieCutie
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

Kelly buys 11 pens for $8.25.

What is the cost of 18 pens?

 

Enter your answer in the box.

$ 

Respuesta :

lukyo
lukyo lukyo
  • 02-02-2017

If 11 pens cost $ 8.25, then each pen costs

 8.25
———  =  $ 0.75
   11


So, 18 pens cost

18 × 0.75  =  $ 13.50   <———    this is the answer.


I hope this helps. =)

Answer Link
zgraveswippedcream
zgraveswippedcream zgraveswippedcream
  • 18-02-2021

Answer:  the answer is 13.50 if u r on k-12, if ur not  wut to tell u.

bc i said so! and i took the test.

Answer Link

Otras preguntas

The back end of a furniture truck is 4 feet above the ground. the truck ramp is 8 feet long. how much distance do you need behind the truck to pull the ramp all
One way in which elements differ from each other is the structure of the electron cloud in each element’s atoms. In an electron cloud, an electron that is farth
What is the correct sequence of events in emotional response according to the cannon-bard theory?
should the public schools develop emotional or patriotic attachment to symbols of the state through the use of songs, literature, and history?
Which of these terms refers to a government controlling the economy in order to strengthen it?
The average adult needs about seven to eight hours of sleep per 24-hour day. true or false.
how was Baffin island waterfall created?
Which element, if combined with chlorine, will have the greatest attraction for the chlorine electrons?
How much did thomas jefferson pay france for the territory?
Carlos y Dolores __________ a salir esta noche.