27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

The total amount of energy in an object is called __________ energy. A. heat B. thermal C. temperature D. electrical ? please help fast.
Which observation method do psychologists use to compare the behavior of individuals in different age groups?
Notebooks costs 1.20 each. This weekend they will be on sale for $0.80. What percentage is the sale
What is the slope of a line that goes through (0,6) and (6,0)
Which element is in the same period as Na, Li, or, Mg
Chief justice john marshall was an ideological sectionalist who believed in state's' rights.
PLZ help its an easy question
5 less than the quotient of a number and 3 is -7
Which of the following is an example of a safety or health resource you could find in your workplace? A. Employer/Supervisor B. Health manual C. The National
A coin is tossed 10 times: How many times do you expect to get heads? How many times do you expect to get tails?