777nono
777nono 777nono
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.10 per pound. Darius bought x pounds of apples for a total cost of $2.75.

Respuesta :

sub4sublagging sub4sublagging
  • 05-04-2022
X= 2.5 2.75 divided by 1.10 =2.5
Answer Link

Otras preguntas

opinion writing about parents pick out the child clothes​
Mr. and Mrs. Doran have a genetic history such that the probability that a child being born to them with a certain trait is 0.83. If they have four children, wh
An unidentified flying object moving along a line with constant speed was sighted at (8, 9). What additional information is needed to determine its velocity? A.
i need help badly emergency!!
Ramona told Edward that she was pregnant by him and wanted him to marry her. He did so, relying on her statement. Later, she learned that she was not pregnant w
Why was Pizarro’s timing for conquest perfect?
What are the two parts of the principle of intentionality? a) Purpose and action b) Perception and directionality c) Desire and motivation d) Belief and causati
Identify the evidence that supports Fredrik Hiebert's idea about cultural connections on the Silk Road? 1) He found golden imitations of Chinese, Greek, and Ind
The titanic is located nearly 3800 m below the surface of the ocean. How much time would it take for the sound waves to travel to the titanic and back to the su
Please help with this geometry question.