samcute7298 samcute7298
  • 04-04-2022
  • Mathematics
contestada

Which is a better price: 5 for $1.00, 4 for 85¢, 2 for 25¢, or 6 for $1.10?

Respuesta :

sbrookef sbrookef
  • 04-04-2022

Answer:

2 for 25

Step-by-step explanation:

all you have to do is divide money by the number of items.

Answer Link

Otras preguntas

Theo suffers from depression and is currently in treatment for it. his physician is using electroconvulsive therapy (ect, which will affect his _____ memory.
A 500-n crate needs to be lifted 1 meter vertically in order to get it into the back of a pickup truck. what gives the crate a greater potential energy?
A triangle with two acute angles must be a right triangle. True or False
If x^2 = 60, what is the value of x?
Last year, new era cap company (buffalo, ny celebrated its 90th anniversary in business as a privately held company that makes a variety of hats and one of two
Describe the following variation y/x^2=5 A. y varies inversely as the square of x. B. y varies directly as x. C. y varies directly as the square of x. D. y var
Which two elements will most likely form an ionic bond? krypton and lithium magnesium and silicon calcium and potassium iodine and chlorine
significance of Kansas Nebraska act?
Andrea, Belinda and Chloe spent the evening with their husbands. Eugene was seen with his wife dining at Stake Out but they were not the couple that went off i
Archimedes drained the water in his tub. 62.5 liters of water were drained each minute, and the tub was completely drained after 8 minutes. Graph the amount of