dianapilarvarela08 dianapilarvarela08
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

help

un productor de cafe ha vendido 250 kg a 18 cada uno.si sus costos de produccion ascienden los 2800,cual ha sido su ganancia?

Respuesta :

vidalmari6p99qfk
vidalmari6p99qfk vidalmari6p99qfk
  • 04-03-2022

Answer:

ganancia $1700

Step-by-step explanation:

250X18 = 4500    (ventas)

 costo  2800

 ganancias = ventas-costo

 4500-2800 = 1700

Answer Link

Otras preguntas

Suppose a single firm supplies all the ceramic windlasses in the united states. the demand curve that the firm faces is _____
A process of step use to collect and analyze information to increase our understanding of topic or issue is called ?
When arranging an informational report to shows the steps in a process, which type of organization is being followed?
The security market line shows that the relationship between a security expected retun and its beta is:________
The majority of coral reefs on earth are found between _____ and _____ of the equator
Calculate a central angle in degree intercepting an arc of length 7 pi/2 cm in a circle with radius 77cm.​
Aleksa is taking a walk through a forest and is very aware of every sound she hears and every thought she has. what is aleksa currently experiencing?
Which court is a specialized court for children, designed to promote rehabilitation of youth in a framework of procedural due process?
Can someone help me find the value of x for the triangle?
Media ________ is the process of choosing the exact kinds of media to be used for an advertising campaign