kayannasmart13 kayannasmart13
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

You purchased a​ 1.5-liter bottle of olive oil for​ $11.69. What was the cost per fluid​ ounce?

Respuesta :

AlexisOdinson934
AlexisOdinson934 AlexisOdinson934
  • 03-03-2022
It would be approximately 23 cents per fluid ounce.
Answer Link

Otras preguntas

why was the Proclamation of 1763 issued?
You are a restaurant manager and are responsible for ordering ingredients for the restaurant. At Supplier #1, you can purchase 20 gallons of milk for $70. At Su
Your teacher is giving you a test worth 100 points containing 40 questions. There are two‐point and four‐point questions on the test. How many of each type of q
Anyone know how to find this answer
Nail-size pieces of cloth or paper that are bonded to the top of the nail plate with nail adhesive are called
The pH scale is used to express the concentrations of hydronium ions and ____ ions in solutions. a.) carbon b.) potassium c.) hydroxide
German scientists were concerned about Nazi restrictions on uranium sales because
An assessment in which a numerical value is assigned to specific behavior(s) that is/are listed on the assessment is called a ____________. (1 point)
Which of the following insurance types will cover the possessions inside your home?
Which term best describes the way this fungus obtains nutrients