rebeckapuentes
rebeckapuentes rebeckapuentes
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

A plain pizza cost $8.35. Additional toppings cost $0.95 each. Which equation can be used to represent the cost of a pizza, y, with x toppings?

Respuesta :

ahar3311 ahar3311
  • 03-03-2022

Answer: y=0.95x+8.35

Step-by-step explanation: Hi there.

We can use the equation y=mx+b, where

y=the result (in this case the cost of the pizza)

m=the slope (how much each topping costs)

x=input value (how many kinds of toppings the pizza has)

b=initial value (how much the plain pizza costs)

The toppings cost $0.95, and the value of the plain pizza is $8.35

So the equation is: y=0.95x+8.35.

Have a nice day! :)

Answer Link

Otras preguntas

please help me thank you
the stroma is the central location of light-independent reactions
The key numbers of a rational expression are its ________________
Which of the following is not considered a micronutrient ? A) calcium.
This is a stylistic device where the writer repeats the same word or phrase for the purpose of emphasis.
What are the characteristics of a fable? Apply these characteristics to Animal Farm.
Melissa lives 5/6 of a mile from the bus stop. pete lives 2/3 of a mile from the bus stop. how much closer to the bus stop does pete live than melissa?
How might this stereotype be damaging to the group involved? That all Muslims are terrorists
14 more than the products of 29 and a number is -131
6m=234 what does m equal