schoolgirlineedhelp schoolgirlineedhelp
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

A caterer needs to buy 22 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the caterer pay for the pasta there? work shown please.

Respuesta :

6744299
6744299 6744299
  • 03-03-2022

Answer:

1. 8/$12=21/$x then cross multiply.

2. 1/$1.5, we're looking for cost so $1 is more reasonable

3. $31.5

Step-by-step explanation:

12x 21/ 8 = 31.5

Answer Link

Otras preguntas

A 16.0 kg canoe moving to the left at 10 m/s makes a head-on collision with a 19.0 kg raft moving to the right at 7.0 m/s. After the collision, the canoe moves
The study of the communicative function of touch is known as A) haptics. B) paralinguistics. C) chronemics.
In how many ways can a person order one ice cream cone with 3 different flavors of ice cream if there are 14 flavors to choose from and it matters to the person
Five times a number decreased by 2 is 4, find the number.
PLSS HELP MEEE!! It'll be very appreciated
PLSS HELP MEEE!! It'll be very appreciated
373646351636646475753626266374747574884x848484893990299149440505944330309877=?
Carter invested $70,000 in an account paying an interest rate of 1.125% compounded continuously. Savannah invested $70,000 in an account paying an interest rate
The cells ____ and shrivel up
Solve each equation. |x+5|=-3