tamajaliwashington tamajaliwashington
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

1. Abbie is going out for pizza with her friends. For $60 total, they can buy p pizzas. Each
pizza costs $12.
Equation:

Respuesta :

12693496
12693496 12693496
  • 03-03-2022

Answer:

5 pizzas

12p=60

Step-by-step explanation: just divide 60 by 12 and then you get 5

Answer Link

Otras preguntas

What is the general trend in climate (both temperature and precipitation) over the past 50 years for the city of Seattle?
any way to improve english vocabulary?
You buy a tv for $125.00 and sell it for $200.00 what is the markup?
One highlighter has a mass of 11 grams. Another highlighter has a mass of 10,800 milligrams. Which highlighter has the greater mass?
Read the description of a type of reasoning. applies broad knowledge to specific examples What is being described? abductive reasoning deductive reasoni
is infotainment a abbreviation acronym eponym blend
When Athena departs from Telemachus and Nestor how does she reveal that she is a Goddess?
Identify the phrase in this sentence. The cheetah moves quickly through the tall grass. A. The cheetah moves B. through the tall grass C. moves quickly throu
Which word or words and punctuation best corrects any errors in the sentence? I'd really like to go excuse me, I'm going to sneeze but I'm not feeling up to it
What type of punctuation is not used internally in a sentence