nsheikh7802 nsheikh7802
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 4 dvds for 25. What was the unit rate ?

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 01-03-2022

Answer:

The unit rate is $6.25

Step-by-step explanation:

d = cost of each dvd

4d = 25

/ 4    / 4

d = 6.25

Each dvd costs $6.25

Check your answer:

4(6.25) = 25

25 = 25

This statement is true, which makes our answer true.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

I really need help with this question, please help.
What properties must a solid have to undergo sublimation
In Asch's line study roughly _______ of participants gave at least one wrong answer.a. 26%b. 51%c. 76%d. 100%
Samuel Nunes played what role in Georgia's early colonial history? A) He led the negotiations with Tomochichi and Mary Musgrove. B) He assisted James Oglethorp
can someone tell me about Linnaeus's modern system of taxonomic classification?
A parking garage has a total of 87 parking spaces. If there are 3 levels in the garage and each level has an equal number of parking spaces. How many parking sp
The theory and practice of oligarchical collectivism
Jenna bought 5 pounds of apples for $6.85. What is the unit price per pound apples
How to activate Norton Security 2018 License Key?
please please help me out now​