ahmadsahi8184 ahmadsahi8184
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At the seafood market, a pound of tuna cost $8. 55. Jeremy bought 8 3/5 lbs for a Sunday dinner.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2022

[tex][Hello,BrainlyUser][/tex]

Answer:

$73.53

Step-by-step explanation:

Since 1 Pounds cost → $8.55

Then 8 3/5 * $8.55 = 73.53

Hence, Jeremy bough 8 3/5 for $73.53

[CloudyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

Without multiplying, determine the sign of the product (356,864)(−194,758). (5 points)
The distribution of the amount of money spent by students for textbooks in a semester is approximately normal in shape with a mean of 235andastandarddeviationof
How would you describe physical features of a place
Which type of ad will only focus on the positive aspects of a product? A. omission B. transfer C.statistics D. patriotism
Solve: $|2x - 1| = |3x + 5|$. write your answers as a list of numbers, separated by commas, e.g. "23, 19" (but without the quotes).
CHECK MY ANSWERS PLS!!
Which title of a book is handwritten correctly? A. Freedom Crossing B. "Freedom Crossing" C. Freedom Crossing
Some patients who are given a sugar pill to treat headaches feel much better. this is an example of the:
What is the best way to check if a person is breathing before performing Hands-Only CPR? a.) Look for chest motion and watch for the person breathing. b.) Pin
No. no quiero ir _____a la piscina _______ a la playa. ni nada nadie