aidendenham2008
aidendenham2008 aidendenham2008
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Jessica buys candy that costs $8 per pound. She will buy more than 7 pounds of candy. What are the possible amounts she will spend on candy?​

Respuesta :

lpieleanu2028 lpieleanu2028
  • 08-02-2022

Answer:

8 pounds - $64

9 pounds - $72

12 pounds - $96

Step-by-step explanation:

To find how much money she spends you multiply the number of pounds by the price per pound ($8).

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

oel gave 4 piano lessons this week. For each lesson, he was given a check written for $37.50. Joel deposited all 4 checks at the bank. He also withdrew $80 in c
How did the pillars of faith look like after Muhammad's death?
How do I convert 4/5 to a percentage?
Five friends split a 65.20 bill at a restaurant, they also each left 2.75 for the tip. How much money did each person pay in all?
Find 24.7% of 169. Round to the nearest tenth.
A fishing boat can hold fewer than 9 people. How many people (x) can it hold?​
Which statement is correct? A. The opposite of the opposite of 2 is 2. B. The opposite of the opposite of 3 is . C. The opposite of the opposite of 1 is −
The technical aspects of print are grouped into three levels of language concepts, which are ______.
What is the oldest almost-complete manuscript of the Bible now in existence?
Why+does+the+author+describe+the+change+in+public+opinion+toward+the+Sentinels?