hgri5769
hgri5769 hgri5769
  • 03-02-2022
  • Mathematics
contestada

ez20 chaarecter long

ez20 chaarecter long class=

Respuesta :

fieryanswererft
fieryanswererft fieryanswererft
  • 03-02-2022

Answer:

24 oz has the lowest cost per ounce.

Step-by-step explanation:

12 oz ---> $2.49

1 oz --> $2.49/12

1 oz --> $0.2075

14 oz --> $3.15

1 oz --> $3.15/14

1 oz --> $0.225

20 oz --> $5

1 oz --> $5/20

1 oz --> $0.25

24 oz --> $4.56

1 oz --> $4.56/24

1 oz --> $0.19  ..........this is the lowest cost per ounce

36 oz --> $7.2

1 oz --> $7.2/36

1 oz --> $0.2

Answer Link

Otras preguntas

What is the median of the following numbers? 1, 2, 4, 6, 41,2,4,6,41, comma, 2, comma, 4, comma, 6, comma, 4
Find the surface area and volume of the figure. (Round to the nearest teeth as needed)
According to Daniel Boone, what has Kentucky changed as a result of white settlements? It has become more dignified and natural. It has become more settled and
1 7.2.2 Quiz: Test Your Understanding Question 1 of 10 Which of the following means the same thing as -im? O A. -In B. Dis- C. En- D. Un-
Rob needs to mix 4.5 liters of liquid fruit punch concentrate with 0.5 liters of water to make fruit punch. Rob has 13.5 liters of fruit punch concentrate. How
Need help with his geometry question. Find the value of x
Need help with his geometry question. Find the value of x
Do the halogens tend to gain or lose electrons in chemical reactions? how many?
Please help asap! :)
If 45 ml of water are added to 250 ml of a 0. 75 m k2so4 solution, what will the molarity of the diluted solution be?